Rhino3dm.ir

Orca3d پلاگین قدرتمند راینو برای مدلسازی کشتی و شناور

1394/4/21    تعداد بازدید: 1990    

پلاگین Orca3d کار طراحی کشتی و شناور را در محیط راینو آسان می کند. با کمک Orca3d، شما می توانید بدنه کشتی و زیردریایی، عرشه آن و سطوح سازه های اتاقک آن را طراحی کرده و از نظر تعادل هیدرواستاتیکی (علم تعادل آبگونه ها)، میزان ثبات، پیش بینی سرعت و قدرت و یافتن میزان وزن، مرکز گرانشی و قیمت تمام شده ی طرح خود را در یک محیط نرم افزاری واحد کامل کنید. تصویر کردن، مدلسازی کردن و آنالیز مدل، همگی بدون تغییر و جابجایی فایل ها از محیط راینو به نرم افزاری دیگر، در این پلاگین صورت می گیرد.

 معرفی پلاگین Orca3d برای راینو در زمینه طراحی کشتی و شناور

 

راینو به خودی خود یک نرم افزار بسیار قدرتمند طراحی است و هنگامی که شما ابزارهای تخصصی مدل سازی آبجکت های شناور در Orca3d را به آن اضافه می کنید به یک برنامه مدل سازی المان های دریایی چند منظوره به صورت بسیار مقرون به صرفه تبدیل می شود.

پلاگین Orca3d در دو ورژن برای خرید ارائه شده است که اولی برای مدل سازی سطح 1 با امکانات محدودتر و دومی با سطح 2 دارای امکانات کامل محاسباتی و طراحی است.

  • Orca3d سطح 1: طراحی بدنه کشتی و یا شناور (Hull Design)، محاسبات هیدرواستاتیکی و در نهایت رفتار یک شناور و یا کشتی از نظر میزان ثبات در آب و یا در مقابل امواج (Intact Stability) است که شامل محاسبه ی مرکز ثقل و شناوری و... است.
  • Orca3d سطح 2: این ورژن علاوه بر امکانات سطح 1 به محاسبه و تحلیل سرعت و قدرت محصول، محاسبه ی وزن و هزینه های نهایی می پردازد.

 

Orca3d پلاگینی برای طراحی و مدلسازی کشتی و شناور در راینو

 

بخش طراحی پوسته و بدنه شناور(Orca 3D Hull Design and Fairing)

به عنوان مثال در مورد طراحی یک کشتی تجاری بزرگ این بخش شامل طراحی سه بخش بدنه، عرشه و دکل است. طراحی یک شناور در Orca3d با طراحی بدنه ی آن آغاز می شود. طراحی بدنه ترکیبی بی نظیر از بیان هنری و تحلیل مهندسی است که یک فرآیند خلاق را در کنار ویژگی های زیبایی شناسانه و عملکردی شناور پدید می آورد. در ضمن شما می توانید از تطابق طرح خود با ویژگی های هیدرواستاتیکی مدنظرتان اطمینان داشته باشید.

در  Orca3d بدنه به صورت یک سطح نربز  (Nurbs)  تولید می شود که علاوه بر قابلیت های ایجاد سطح در راینو ویژگی های اختصاصی طراحی بدنه ی شناورها نظیر ابزارهای تولید پوسته و بدنه ی شناور (با توجه به تعداد زیاد ورودی ها در ابعاد و سایر پارامترها) را داراست.

علاوه بر این ابزار نمایش و ویرایش بدنه، Orca3d یک درخت کنترل جدید به منظور نظم بخشیدن به مدل شناور فراهم آورده است. این امکان در لایه ها، به صورت سهولت نام گذاری آبجکت ها، انتخاب آن ها، تغییر خصوصیات آن ها و انتقال آن ها از لایه ای به لایه ی دیگر است. قابلیت دیگر این درخت آنالیزگر امکان بررسی دقیق یک المان در آبجکت مورد نظر، به صورت کلیک راست روی آبجکت و پنهان کردن سایر عناصر طرح است.

 

Orca3d پلاگینی برای طراحی و مدلسازی کشتی و شناور در محیط راینو


بخش محاسبه وزن و برآورد قیمت نهایی (Orca 3D Weight & Cost Tracking)

موفقیت طراحی هر شناور بستگی به محاسبه ی وزن و مرکز ثقل آن دارد. این پارامترها برای حفظ تعادل، سرعت، ظرفیت حمل و نقل محموله (بار و یا حتی مسافران) و غیره اساسی هستند. بنابراین محاسبه وزن و مرکز ثقل از اساسی ترین بخش های هر فرآیند طراحی است.

هزینه عامل مهم دیگری در موفقیت یک طرح است و توجه به ملاحظات هزینه های تولید با فرآیند طراحی گره خورده است. می توانید با نسبت دادن متریال به هر آبجکت هزینه ی نهایی را به صورت خلاصه شده دریافت کنید.

 

محاسبات هیدرواستاتیکی و تعادل شناور (Orca 3D Hydrostatics & Intact Stability)

روند طراحی بدنه چیزی بیش از توجه به المان های زیبایی شناسانه است. بدنه باید ویژگی ها و ملزومات دیگری مانند ابعاد کلی مد نظر، ویژگی های مربوط به جابجایی، مرکز شناوری و تعادل را تامین نماید. بنابراین فرآیند طراحی بدنه و تجزیه و تحلیل هیدرواستاتیکی و تعادلی شناور به یکدیگر وابسته هستند. در Orca3d مدلی که به صورت سطح نربز طراحی می شود برای تمامی این مقاصد کاربرد دارد و محاسبات هیدرواستاتیکی و تعادلی بر روی آن صورت می گیرد. در حقیقت آن ها بسیار به یکدیگر وابسته هستند و محاسبات هیدرواستاتیک با توجه به تغییرات اعمال شده بر پوسته، تغییر می کند.

 

Orca3d پلاگینی برای طراحی و مدلسازی کشتی و شناور در راینو


محاسبات قدرت و سرعت در Orca3d (Orca 3D Speed/Power Analysis)

بخش تجزیه و تحلیل قدرت و سرعت جابجایی شناور، دو روش محاسباتی متفاوت دارد:

  • روش Savitsky برای پیش بینی منحنی سرعت و قدرت با کمک خط درز بدنه
  • روش Holtrop برای پیش بینی سرعت و قدرت جابجایی بدنه

 

Orca3d پلاگینی برای مدلسازی و طراحی کشتی و شناور در راینو

 

اگرچه کاربر می تواند پارامترها را وارد کرده و یا ارزش آن ها را تغییر دهد؛ اما بیشتر پارامترهای ورودی مورد نیاز به صورت خودکار از مدل شما محاسبه می شوند. نتایج به صورت سریع تولید شده و به صورت حرفه ای به قالب مورد نظر در می آیند.

 

Orca3d پلاگینی برای طراحی و مدلسازی کشتی و شناور در راینو

 

Orca3d پلاگینی برای طراحی کشتی و شناور در راینو

 

 ترجمه و تدوین: سارا رضائیان

بازنگری: سیروس حامدی فر

 

منبع:

http://www.simplyrhino.co.uk/products/Orca3d.html

مطالب مرتبط
کامنت ها:
1394/4/30  مرتضی
با سلام و خسته نباشید اگه میشه لینک دانلود این پلاگین رو بزارید ممنون میشم

1394/4/30  cyres
سلام... سلامت باشید... متاسفانه کرکش و پیدا نکردیم...اگر شد حتما...

1397/4/27  مصطفی
باسلام چطور میتونم این نرم افزارو بخرم

1397/4/30  admin
مصطفی: سلام..نیازی به خرید نیست ...کرکش و سرچ کنید پیدا می کنید....

ارسال نظر

آموزش راینو

کانال تلگرام آموزش راینو

ویدیوهای آموزشی راینو و پلاگین های راینو

آموزش راینو معماری، پک آموزش راینو معماری، ویدیو آموزشی راینو معماری، کلاس آموزش ریانو معماری، دوره آموزش راینو معماری

بسته آموزشی ماتریکس،طراحی جواهرات به کمک ماتریکس،ویدیوهای آموزشی ماتریکس

تبلیغ در سایت راینو 

 

contact   instagram   telegram   facebook
صفحه اصلی   |   محصولات آموزشی   |   دانلود   |   پلاگین ها   |   گرس هاپر   |   طراحی جواهرات   |   راینو   |   گالری   |   دوره و ورک شاپ های آموزشی   |   پرینت سه بعدی   |   تماس باما   |  
ایمیل:

2+8

کپی برداری از مطالب اين وب سايت، با ذکر آدرس سايت و لينک مطالب آزاد است.

 All Rights Reserved © 2012 - 2018 Sirous Hamedifar

محصولات آموزشی سایت راینو
 
برای ارتباط با مدیر و ادمین های سایت راینو کلیک کنید