Rhino3dm.ir

ساپورت گذاری جواهرات برای پرینت سه بعدی Support for Rapid Prototyping

1394/9/23    تعداد بازدید: 1429    

عمل ساپورت گذاری یکی از خدماتی است که برای پرینت مدل با برخی از پرینترهای سه بعدی به آن نیاز داریم. برخی نرم افزارهای پرینترهای سه بعدی می توانند ساپورت گذاری را به صورت خودکار انجام دهند و اپراتور نیاز به مهارت خاصی برای این کار ندارد. اما تعداد زیادی از این دستگاه ها نیاز به ساپورت گذاری مدل به صورت تخصصی دارند. برای معرفی کامل تر این بخش به توضیح مختصری در رابطه با نحوه عملکرد پرینترهای سه بعدی می پردازیم.

اولین نمونه پرینترهای سه بعدی در دهه ی 80 میلادی ظهور کردند در سال 1984 میلادی کمپانی "3D Systems" عملیاتی تحت عنوان "Stereolithography" ابداع کرد که در آن لایه های فتوپلیمری "Photo Polymers"  توسط لیزرهای "UV" ثبت می شدند.

امروزه دستگاه های پرینت سه بعدی در صنایع گوناگون کاربرد پیدا کرده اند. دستگاه های پرینت سه بعدی مدل های ساخته شده در نرم افزارهای سه بعدی را به صورت مدل های Prototype پیش تولید و یا نمونه سازی اولیه می کنند.

گاهی اوقات مدل پروتوتایپ از نظر ابعادی کوچک بوده و برای تولید آن نیاز به دقت بالایی است؛ به عنوان مثال صنایع طلا و جواهرات. در این شرایط استفاده از پرینتر های سه بعدی با تکنولوژی DLP و SLR و ماده اولیه رزین (Resin) توصیه می شود. این پرینترها دقت لایه ای نزدیک 25 میکرون دارند.

شیوه ی عمل این دستگاه های پرینت به این صورت است که Plate یا سینی کار دستگاه پرینتر به صورت عمودی وارد یک تشت رزین می شود و همزمان به وسیله تابش لیزر یک لایه از مدل رایانه ای، با ضخامت میکرونی بر اثر تابش نور لیزر جامد شده و به Plate اتصال پیدا می کند. این عمل بارها و بارها تکرار می شود تا با قرارگیری هر لایه روی لایه قبلی، قطعه کامل گردد.

ساپورت گذاری، Support for Rapid Prototyping، ساپورت گذاری در طلا و جواهرات

کاربردهای ساپورت در مدل سه بعدی رایانه ای به صورت زیر است:

1-   اتصال شیب منفی در قطعه به Plate دستگاه

نکته ی قابل تامل چگونگی اتصال قطعه به Plate است؛ زیرا در صورتی که لایه ی جامد ایجاد شده بر اثر نور لیزر به لایه ی زیرین و در نهایت Plate اتصال نداشته باشد قطعه تشکیل نشده و در اصطلاح می ریزد.

2-   ایجاد راهگاه ریخته گری برای مدل

در صنعت طلا و جواهر مدل های پرینت شده با دستگاه برای تزریق استفاده می شوند و بایستی جریان مذاب به  مدل راه یافته و در مدل های حجیم و گسترده از طریق ساپورت ها به همه ی قسمت های مدل هدایت شود.

3-   کمک به استحکام مدل

در مواقعی که قسمت های بالای مدل سنگین و حجیم است می توان از طریق ساپورت گذاری از لرزش مدل جلوگیری کرده و اتصال آن را به سینی کار استحکام بخشید.

به این ترتیب طراحان برای اتصال قطعه به سینی کار از قطعات راهنما و غالبا با فرم های مخروطی استفاده می کنند. بیشتر این قطعات پس از خشک شدن قطعه رزین از آن جدا می شود.

ساپورت گذاری، Support for Rapid Prototyping، ساپورت گذاری در طلا و جواهرات

ساپورت گذاری، Support for Rapid Prototyping، ساپورت گذاری در طلا و جواهرات

ساپورت گذاری، Support for Rapid Prototyping، ساپورت گذاری در طلا و جواهرات

 نکات زیادی در زمینه ی ساپورت گذاری وجود دارد که در مطالب آینده به تفصیل به آن ها خواهیم پرداخت. 

تالیف و گردآوری: سارا رضاییان

23 آذر 1394

منابع:

https://en.wikipedia.org

 http://iran3dprinter.ir

 

مطالب مرتبط
مطلبی یافت نشد
کامنت ها:

آموزش راینو

کانال تلگرام آموزش راینو

ویدیوهای آموزشی راینو و پلاگین های راینو

آموزش راینو معماری، پک آموزش راینو معماری، ویدیو آموزشی راینو معماری، کلاس آموزش ریانو معماری، دوره آموزش راینو معماری

بسته آموزشی ماتریکس،طراحی جواهرات به کمک ماتریکس،ویدیوهای آموزشی ماتریکس

تبلیغ در سایت راینو 

 

contact   instagram   telegram   facebook
صفحه اصلی   |   محصولات آموزشی   |   دانلود   |   پلاگین ها   |   گرس هاپر   |   طراحی جواهرات   |   راینو   |   گالری   |   دوره و ورک شاپ های آموزشی   |   پرینت سه بعدی   |   تماس باما   |  
ایمیل:

0+1

کپی برداری از مطالب اين وب سايت، با ذکر آدرس سايت و لينک مطالب آزاد است.

 All Rights Reserved © 2012 - 2018 Sirous Hamedifar

محصولات آموزشی سایت راینو
 
برای ارتباط با مدیر و ادمین های سایت راینو کلیک کنید