Rhino3dm.ir

آموزش تصویری گرس هاپرGrasshopper | معرفی ابزارهای گرس هاپرGrasshopper - مقدمه

1394/9/8    تعداد بازدید: 3654    

مدلسازی در راینو

راینو از دسته نرم افزارهای سیستم محاسباتی نربز NURBS است. نرم افزارهایی که از سیستم محاسباتی نربز استفاده می کنند خروجی آنها سطح است. در واقع راینو یک سیستم محاسباتی ریاضی دارد و وظیفه تبدیل این محاسبات ریاضی به زبان بصری قابل فهم برای طراح را نربز به عهده دارد که این زبان بصری همان نقاط، منحنی ها، سطح ها و سالیدها هستند. مثلا هنگامی که یک منحنی ساده در محیط راینو ایجاد می کنید در واقع یک معادله نوشته اید که سیستم نربز آن را به زبان بصری ترجمه می کنید.

درجه منحنی ها در نربز NURBS

سطوح و منحنی ها در نربز NURBS

نرم افزارهای زیادی مانند راینو وجود دارد اما هیچ کدام از آنها قابلیتهای راینو را ندارند مثلا ما می توانیم با زبانهای مختلف برنامه نویسی برای راینو اسکریپت بنویسیم و حتی آن را به صورت یک پلاگین منتشر کنیم درگیر کردن کاربران با ابزارها و اینکه آنها نیز اجازه اضافه کردن ابزار به یک برنامه را داسته باشند در رشد و توسعه آن بسیار مهم است که راینو با استفاده از قدرت زبانهای برنامه نویسی مانند ویژوال بیسیک VBScript،و پایتون Python این امکان را به کاربران خود داده است.

اما راینو نیز بسیاری از قابلیت های نرم افزارهای هم رده خود را ندارد. یکی از کمبودهایی که راینو نسبت به رقبای خود دارد نبود درخت طراحی Design Tree است. مثلا اگر آنرا با سالید SolidWorks یا رویت Revit مقایسه کنید متوجه خواهید شد که اگر شما در محیط راینو گوشه یک مربع را فیلت کنید نمی توانید اندازه این فیلت را بعد از خروج از دستور تغییر دهید. البته نبود این خصوصیت به خاطر انعطاف پذیری بیشتر در مدلسازی و سرعت آن است اما به هر حال نسبت به دیگر رقبای راینو نقص محسوب می شود.

درخت طراحی در نرم افزار سالید

در واقع درخت طراحی به کاربر اجازه می دهد در هر لحظه از فرایند مدلسازی بتواند نسبت به عوض کردن ابعاد و اندازه ها اقدام کند اما در راینو این امکان به صورت تاریخجه History گذاشته شده است که مثلا با فیلت کردن لبه ی دو تا سطح و یا جابجایی هر کدام از آنها این تاریخجه از بین می رود.

از مزایای درخت طراحی, پارامتریک کردن یک آبجکت است به این معنا که حتی بعد از اتمام فرایند مدلسازی نیز بتوان ابعاد و اندازه ها و در واقع ورودی های این آبجکت را تغییر داد و بر اساس روابط تعریف شده عملگرها خروجی نیز تغییر کند. در واقع ساده ترین مفهوم یک آبجکت پارامتریک این است که بتوانیم با تغییر مقدارهای ورودی در یک الگوریتم مدلسازی و طبق روابط تعریف شده خروجی را تغییر دهیم.

برای اضافه کردن درخت طراحی به راینو چند پلاگین وجود دارد اما قویترین و بهترین آنها گرس هاپر Grasshopper است. این پلاگین قدرتمند راینو گرچه عمر زیادی ندارد اما به سرعت جای خود را در بین طراحا ن و مخصوصا معماران باز کرده و حتی رویکردها و سبک هایی ار معماری را تحت تاثیر قرار داده است.

گرچه اهمیت توجه به این تاثیرات مثبت را نمی توان نادیده گرفت اما به نظر می رسد که موج استفاده از این پلاگین در همان سطح تولید فرم باقی مانده و خروجی های آن قابل قیاس با هزینه های زیاد یادگیری (زمان) استفاده از این پلاگین نبوده است که به احتمال زیاد این موج با همان سرعتی که آمده است خواهد رفت.

چند نکته در مورد یادگیری این پلاگین:

  • حتما قبل از کار با این پلاگین زبان و اصول پایه ای نربز NURBS را یاد بگیرید. منظور از زبان نربز اصول ساده ی کنترل منحنی ها مانند: درجه Degree، کنترل پوینت Control Point، جهت منحنی Direction، درجه تغییرات منحنی Curvature و...است.
  • ابزارها و روش های مدلسازی در راینو را یاد بگیرید، صرفا انداختن یک مدول روی یک سطح تمام داستان مدلینگ در گرس هاپر نیست. در واقع بیشتر ابزارهای گرس هاپر همان ابزارهای موجود در راینو است که در گرس هاپر در کنار هم قرار می گیرند و الگوریتم شما را تشکیل خواهند داد.
  • درک پایه از الگوریتم نویسی و طراحی مرحله به مرحله حتما به شما کمک می کند تا سریعتر به نتیجه برسید بنابراین حتما الگوریتم های آماده را ببینید و الگوبرداری کنید.
  • هدف داشته باشید.

بسیاری از دانشجویان و حتی حرفه ای های معماری که تحت تاثیر موج استفاده از این پلاگین قرار گرفته اند در واقع از این پلاگین استفاده کاربردی نمی کنند. به صورت مقطعی این قضیه مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما مطمئنا شما از فضای واقعی کسب و کار و حرفه ی خود باز خواهید ماند. در واقع می توان گفت که هر چقدر تعداد ابزارهایی که شما یاد می گیرید بیشتر باشد نتایج نیز همانقدر سطحی تر و غیر قابل استفاده خواهد بود. به هر حال هدف داشته باشید و با هدف طراحی کنید.

سیروس حامدی فر

منابع:

https://en.wikipedia.org

http://www.rhino3d.com

مطالب مرتبط
کامنت ها:

آموزش راینو

کانال تلگرام آموزش راینو

ویدیوهای آموزشی راینو و پلاگین های راینو

آموزش راینو معماری، پک آموزش راینو معماری، ویدیو آموزشی راینو معماری، کلاس آموزش ریانو معماری، دوره آموزش راینو معماری

بسته آموزشی ماتریکس،طراحی جواهرات به کمک ماتریکس،ویدیوهای آموزشی ماتریکس

تبلیغ در سایت راینو 

 

contact   instagram   telegram   facebook
صفحه اصلی   |   محصولات آموزشی   |   دانلود   |   پلاگین ها   |   گرس هاپر   |   طراحی جواهرات   |   راینو   |   گالری   |   دوره و ورک شاپ های آموزشی   |   پرینت سه بعدی   |   تماس باما   |  
ایمیل:

7+2

کپی برداری از مطالب اين وب سايت، با ذکر آدرس سايت و لينک مطالب آزاد است.

 All Rights Reserved © 2012 - 2018 Sirous Hamedifar

محصولات آموزشی سایت راینو
 
برای ارتباط با مدیر و ادمین های سایت راینو کلیک کنید